Mobil 317 0

iPhone Şarj Olmuyor [Kesin Çözümü]

Dünyanın en iyi işletim sistemine sahip iPhone ürünlerinde kullanıcılar bazı problemler ile karşılaşabiliyor. Bunların başında da telefon kullanım deneyimlerini çok daha zorlu bir hale getiren iphone şarj sorunu ortaya çıkıyor. Pek çok kullanıcı iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 7 ve 7 Plus ile iPhone 8 ve 8 Plus telefonlarında şarj sorunu ile karşılaşıyor. Yazılımsal yada donanımsal sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir sorunla karşılaşıldığında bazı yöntemler kullanılarak sorunun çözülmesini sağlamak mümkün olabilir.

iPhone Şarj Sorununu Çözmek için Neler Yapılabilir?

iPhone cihazlarda ortaya çıkan şarj sorunu ile ilgili olarak problemin kaynağı çok farklı sebeplere bağlı olabileceği için mümkün olduğu kadar telefona zarar vermeyecek şekilde problemin çözülmesi gerekiyor. İphone şarj olmuyor diyen kişi sırayla;

  • iPhone’un orijinal bir şarj adaptörü ile şarj yapmayı denemesi gerekiyor. Orijinal şarj aletlerinin kullanılmaması ya da bilgisayar üzerinden telefonların şarj edilmesi benzer sorunlara neden olabilir. Bunun dışında hali hazırda kullanılan şarj aletini de başka bir iPhone cihazını şarj etmeye çalışarak test edebilirsiniz. Bu aşamada telefondan ya da şarj aletinden kaynaklı bir problem olup olmadığı öğrenilerek buna göre hareket etmek gerekir.
  • Eğer şarj aletinden kaynaklı olarak bir problem ortaya çıkmamışsa telefonda yaşanan sorunu çözmek için farklı yöntemler denenebilir. Bunlar öncelikle iphone şarj olmama sorunu için telefonun resetlenmesi yapılabilir. Telefonu resetlemek için iPhone cihazlarda kablo takılı durumdayken Güç Düğmesi ile Home tuşuna aynı anda 10 saniye basmak yeterli olmaktadır. Telefonun resetlenmesini sağlayan bu işlemde hiçbir şekilde telefondan veriler zarar görmez.
  • iPhone şarj olma problemi hala devam ediyorsa, lightning kablo girişinin kirlenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Kürdan veya eski bir diş fırçası ile şarj girişini sokun ve temizleyin.
  • Yapılan tüm işlemlere rağmen sorun hala devam ediyorsa kullanıcılar iki farklı yola başvurabilir. Ayarlardan telefonu formatlayarak tüm içerikleri ve ayarları silmeleri olur. Telefondaki tüm verilerin silinmesine sebep olan bu yöntemi denemeden önce mutlaka iCloud veya itunes üzerinden yedeğinizi alın. Sırayla; Ayarlar > Genel > Sıfırla sekmesinden “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” seçeneğini seçin.

 

  • Apple servisine giderek sorunun teknik anlamda neden kaynaklandığı öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir